Menu Zavřeno

Čím pracuji

Mé stroje, nástroje a náčiní

Dláta

Jako každý správný, nebo dnes již spíše klasický řezbář, používám dláta. Aby práce se dřevem byla potěšením, nikoli dřinou a výsledek byl opravdu řezbou, ne ohlodaný kus dřeva, je potřeba používat kvalitní dláta. Sáhl jsme po domácím výrobci, který svá dláta označuje řadou PROFI, jedná se o dláta značky Narex Bystřice. A už to slyším, bardi v tomto oboru se hned chytnou za hlavu a začnou mi tu předhazovat TOP značky japonských a jiných výrobců. Ano, jsou lepší, vím to, ale je to taky zcela v jiné cenové relaci. Nač hned kupovat Mercedes. To jednou přijde. Dláta zmíněného výrobce používám různá, tzn. různých velikostí a profilů tak, abych vše, co vytvářím dokázal touto škálou dlát hravě zvládnout. Jinými slovy, nekupoval jsme žádné sady, ze kterých bych pak některá dláta vůbec nevyužil, ale šel jsem postupnou cestou dokupování až do stavu, kdy jsem si řekl, že mám vše co k dané práci potřebuji. Prozatím…

Obráběcí nástroje

Asi každý řezbář mi dá za pravdu, že největší díl práce obnáší hrubé opracování dřeva do fáze, než přijde ta fajnová práce – dlubkání dláty. Jít na to pouze dláty, je celkem nemyslitelná záležitost a dobrá spíš pro masochisty a sebetrýznitele.  Částečně to řeší motorová pila, ale jen částečně. Asi každý již zažil ty kopance pilou a výsledné nechtěné řezy. Pila ja dobrá, ale zase jen do určité fáze. Nelze s ní udělat vše. Přichází tedy na řadu další nástroje, pro takovou tu střední fázi, kterých je na trhu celá řada. Já používám ke své blaženosti řezbářskou frézu King  Arthur’s Merlin2 s regulací. Ta samozřejmě rovněž není všespasná, takže ještě mezistupeň mezi motorovkou a frézou používám Frézovací řetězový kotouč LANCELOT 22Z . Oboje ve spojení, tedy jak fréza tak kotouč dělají opravdu divy a ušetří moře času. A to právě jde.

Motorová pila

Již jsem se v tomto článku zmínil o motorové pile, která je rovněž nezbytným pomocníkem. Už jen ve chvíli, kdy budete stínat požadovaný kmen. Pokud máte před sebou pěkný masiv, nezbývá, než se do něj motorovkou zakousnout a zde přichází na řadu délka vodící lišty. Ta je důležitá dle toho, jaký průměr kmen má. Já pro to hrubé opracování používám délky 30 a 50 cm na pile Husqvarna 55. Ve fázi, kdy už mám odebráno “maso” a vytvořen velmi hrubý tvar, přichází na řadu tvarování jemnější, do potřebných tvarů soch, sošek, prostě toho kýženého výtvoru. Za tímto účelem pak používám dvě pily značky ECHO a to ECHO CS-501SX a velice lehkou pilečku ECHO CS-281WES, obě s carvingovou vodící lištou značky Cannon 40 a 30 cm.
Nyní rozšířila mou řadu pracovních nástrojů aku pila Husqvarna 535i XP osazená vodící lištou Cannon 20 cm a Stihl MS 311 s vodící lištou o délce 71 cm.

 

 

Pily se kterými v současné době pracuji