Menu Zavřeno

Myslíkovský dřevorubec

Řezba alegorie - okřídlený lev, had a sova
Řezba alegorie – okřídlený lev, had a sova

V sobotu 16.9.2017 jsem se zúčastnil akce Myslíkovský dřevorubec, jakožto doprovodný program – ukázky vyřezávání motorovou pilou s tím, že výsledná řezba bude po ukončení akce vydražena.

Co bylo možné na akci vidět

Akce se uskutečnila ve sportovním areálu v Palkovicích v části Myslík. Hlavní její náplní byly dřevorubecké disciplíny. Asi to znáte, řezání motorovou pilou na rychlost, na přesnost a totéž v sekání sekyrou. Neměl jsem příliš čas se věnovat koukáním na chlapi, jak jim to jde, proto nemůžu být konkrétnější, co vše se tam odehrálo. Ale chvilky byly, kdy jsem pokukoval a musím říct, že to byla parádní akce, hlavně co do organizace. Měli to kluci na to, že to byl první jejich počin, fakt zmáknuté.

A co jsem tam dělal já?

Řezby na akci Myslíkovský dřevorubec
Řezby na akci Myslíkovský dřevorubec

Já jsem tam byl přizván jako takové křoví, zpestření, abych trochu ukázal z těch řezbářských dovedností přímo v akci. Dřevo mi kluci dovezli již dříve, před akcí. Jelikož to byl docela masiv o průměru cca 80 cm, na výšku 1,8 m a rozdvojený do vidlice. Z toho bych na místě tak, aby bylo dílo dokončeno moc nezvládl. Proto jsem vše na 98 % udělal doma a na místě už jen dokončoval, nebo dělal další drobnější věci. Například jsem vyřezal víra, nosatého pajduláka nebo hlavu snad praděda.

Řezba alegorie - okřídlený lev, had a sova
Řezba alegorie – okřídlený lev, had a sova

Hlavní řezba je s názvem Alegorie a to na sílu, odvahu, vzletnost, zdraví a moudrost. Všechny tyto vlastnosti jsou symbolizovány v řezbě okřídleným lvem, hadem a sovou. Vše je zasazeno do takové divočiny, abych to dřevo maximálně využil. Jsou tam tedy vidět traviny, skály a větve.

Řezba byla na závěr akce vydražena. Na to, že to byla zcela první akce tohoto druhu v dané lokalitě, ve zcela malém měřítku. Taková lokální obecní akce. Všude kolem bylo spousta dalších větších akcí, např. Dny NATO, nebylo dost příznivé počasí, tak přes to všechno se samotná akce velice zdařila, ale hlavně i samotné vydražení díla. Že tam ta kupní síla jakás takás byla, a že jako u každé správné aukce došlo k litému boji, že o řezbu byl opravdu zájem a z vyvolávací ceny 1000 Kč se cena vyšplhala na 3900 Kč. To jsem fakt nečekal a myslím, že je to zcela úžasné. Alespoň mě to potěšilo. Čekal jsem tak 1500 Kč, max do dvou tisíc. A vtipné na tom celém bylo to, že vítězem vydraženého díla byl původní majitel masivu, který jej dal na tuto akci zcela zdarma. No, marná sláva, došlo ke zhodnocení dřeva a tím pádem už bylo potřeba zplatit.

Řezba alegorie - okřídlený lev, had a sova
Řezba alegorie – okřídlený lev, had a sova

Já si to teda užil a těším se na další ročník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..