Na počátku byla kresba

Kresbou uhlem se zabývám přes 20 let, kdy se z počátku jednalo spíše o pokusy, ale v posledních 7 letech se kresbě věnuji intenzivně a naplno. Jsem čistý samouk. Dalo by se říct, že s drzostí nezkušeného amatéra jsem vplul do vod zavedených výtvarníků s vizí – co nakreslím, to obratem prodám. Zdařilo se! Vše, co jsem se naučil, jsem se učil u reálných zakázek. Jistě, byly počáteční pokusy a jedna nedočtená kniha o kresbě uhlem, rudkou a pastelem. Začal jsem se prezentovat jako kreslíř portrétů, nemaje zkušeností s tímto oborem a dnes jsou to z 90% jen portréty, co u mne lidé žádají. Mám za sebou dvě výstavy a spoustu pozvánek na další, leč není čas na vlastní tvorbu. Dále jsem absolvoval jednu charitativní aukci, do které jsem věnoval dvě kresby a obě byly prodány. Od lidí mám hodně dotazů, zda nebudu pořádat nějaké kurzy. Z plachosti mi vlastní se do žádných kurzů nehrnu. Necítím se na to. Ale…

Když kresba přestane stačit

Dřevo mne vždy uchvacovalo, měl jsem před ním však respekt. Dřevo samo o sobě, pokud je ušlechtilé, má nějaký tvar a stáří, je uměleckým výtvorem. To nutkání, zkusit do dřeva rýpnout, bylo větší a větší. Jenže čím a jak. Tady jsem už musel trochu zainvestovat o pořídit vhodné náčiní. Sehnat dobrá dřeva a zkoušet. Přes dary známým na různá výročí, kde se mé výtvory setkaly s obdivem, jsem získal trochu jistotu, že tento obor bude dalším v mé řadě, který stojí za to rozvinout. Jak plynul čas, přicházely poptávky a s nimi úvahy, jak práci samotnou zlepšit, zefektivnit. To obnášelo další investice, kterých ale vůbec nelituji a na výsledné práci, což bylo účelem, je to znát.

V řezbě nejsem nijak vyhraněn, ani tematicky, ani stylem. Jsem schopen vytvořit sochy malých i velkých formátů, deskové řezby, plastiky, obrazy i portréty, reliéfy, totemy, sloupy, a to s použitím do exteriéru i interiéru.

V poslední době se orientuji i na výrobu zahradního nábytku, jako jsou truhly např. na podsedáky, stojan na houpací síť, různý designový nábytek a mnoho dalšího, co mne zrovna napadne a zaujme.

Ze dřeva mám nejraději na řezby tvrdé dřevo. V podstatě cokoli ovocného – hrušeň, třešeň, švestka, ořech. Z ostatních dřevin je ideální javor, jasan, buk, dub, habr a na konec naše nejrozšířenější dřevo – lípa. Tak je bohužel dost řídká a měkká, stejně jako topol. Proto je toto dřevo vhodnější do interiéru. Naopak je lípa skvěle obrobitelná, ale spíše pro řezby větších formátů.