Menu Zavřeno

Řezba jako dekorace – Výr velký

Dřevořezba výra

Před časem mi volal soused, že má pokácenou thuji, že jestli to na něco (myšleno vyřezávání) nechci, že to jinak spálí. Jak jsem viděl ten úctyhodný průměr, říkal jsem si – dej. Neměl jsem tušení, jak se do thuje dlabe a co je to vůbec za dřevo. Krom toho, že to má kde kdo na zahradě, jako živý plot apod. Nechal jsem to jako každé dřevo uzrát, tzn. vysušit a nedávno nastal čas, zkusit z toho něco vyřezat. Musím říct, že obrábění této dřeviny mě překvapilo. Fakt se s tím dobře pracovalo a ještě to při práci i vonělo 🙂

Jako téma jsem si zvolil dravce v sedě a konkrétně Výra velkého. Na nějaké rozepjaté křídla tam nebyl prostor, přeci jen tak tlustý kmen to nebyl a ani rozvětvený, a že výr to rozpětí křídel má.

Toto téma, tedy téma dravců je možné vidět téměř na každé řezbářské akci a myslím, že je o tyto řezby zájem. Chtěl jsem si to tedy taky zkusit, ačkoli již jednoho dravce jsem už vyřezával – orla. Já však myslím, že řezby dravců se dají kompozičně vyřezávat na mnoho způsobů a vždy to bude originál. Může být podobné téma, ale každý má k řezbě jiný přístup, jiné vidění, jinou techniku, ať již samotné řezby tak povrchové úpravy a v tom je právě ta krása svobody umění.

Technické údaje

Řezba má výšku 84 cm a výška samotného výra je 64 cm.

K řezbě byly použity pily s různými lištami a nakonec dláta.

Povrchově je řezba upravena tak, že nejdříve došlo k opálení, aby vznikla iluze opeření, spodní část pak byla namořena, aby vznikl rozdíl mezi dravcem a podstavcem, no a nakonec je celá řezba natřená napouštěcím olejem, aby se dala použít i do exteriéru, ale aby zároveň došlo k oživení barevných tónů, což tuto vlastnost napouštěcí olej má.

[Not a valid template]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..