Menu Zavřeno

Řezba orla v akci

Řezba orel v akci - Štvanice
Řezba orel v akci – Štvanice

Soused měl na zahradě krásnou hrušeň, kterou se rozhodl pokácet. Naštěstí ji neutnul celou, ale jen korunu. V podstatě zůstal kmen a rozvětvená část, ta co ještě stála za použití a kde bylo dost dřeva. Přišel s nápadem, jestli bych tam něco nevyřezal, ale co? Když jsem tak kolem toho kmene chodil a viděl to rozvětvení, viděl jsem tam křídla dravce, ale jen křídla. Co s hlavou? Naštěstí tam toho masa, tedy dřeva z kmene bylo dost, dost na to, abych mohl vymýšlet, jak usadit hlavu. Nebylo tam toho dřeva ale zase tolik, abych dravce vzpřímil. Nezbylo tedy než vyřezat dravce v akci, tedy na lovu, kdy bude mít hlavu skloněnou nad kořistí.

Co bude kořist?

Řezba orel v akci - Štvanice
Řezba orel v akci – Štvanice

Kompozičně jsem měl dravce vyřešeného, a že to bude orel bylo jaksi nasnadě. Je to v Beskydech, tak orel skalní 🙂 Ale co s kořistí? Ryba, had, jiný pták, zajíc? Nakonec pomohl strýko Gúgol a bylo jasné – svišť. Jak jej tam ale zasadit kompozičně? Jak jej bude orel lovit? Nevím, jak je svišť hbitý, běžně jej v přírodě nepotkávám, ale vím, že orel hbitý je a tak jsem prostě udělal takovou štvanici. Orel se po svišti za letu sápe, svišť dělá kotrmelce a samozřejmě se nechce vzdát a stát se lehce potravou. Zda se stane či nikoli, už je na fantazii každého z nás.

Výsledek

Řezba orel v akci - Štvanice
Řezba orel v akci – Štvanice

Ve výsledku z toho vznikla myslím docela hezká kompozice, která opravdu znázorňuje akci, nad kterou není nutné příliš přemýšlet. Celé je to zasazené, jakože do divočiny, skaliska a dřeviny, aby dílo nelevitovalo jen tak v prostoru, a aby bylo zároveň dostatečně využito dřevo, které by jinak bylo odřezáno a vyšlo by tak vniveč, což by byla škoda.

 

 

 

 

Jak řezba vznikla, povrchová úprava

Řezba orel v akci - Štvanice
Řezba orel v akci – Štvanice

Asi nepoužívám nářadí a nástroje nijak výjimečné a rozdílné od jakéhokoli jiného řezbáře. Použity byly pily značky Echo s carvingovými lištami. Detaily pak byly dodělány frézou Merlin s použitím různých kotoučů, no a co nejde udělat ani pilou, ani frézou, tak bylo dořezáno dláty. To je už taková ta klasická řezbářská práce, taková třešinka na dortu. Bez hluku motorových pil a bzučení fréz či brusek. Prostě klídek, a dlabání a užívání si klasické řemeslné práce – řezbařiny.

Povrchově byla řezba upravena začištěním lamelovým brusným kotoučem, následně ošetřena napouštědlem a finálně natřena lazurovacím olejem bez pigmentu. Fotky řezby jsou pořízeny ještě bez finálního nátěru.

Rozměry

Řezba je cca 1,2 m vysoká. Spolu s kmenem, který tvoří sokl, je vysoká cca 2,5 m. Celá řezba působí docela majestátně a tím, že je zasazena jako solitér v prostoru, není ničím rušena, tak do prostředí Beskyd působivě zapadá. Rozpětí mezi perutěmi ja cca 60 cm.

Více fotek můžete nalézt v Galerii řezeb

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..